Open Jobs

EHS Specialist to JABS Glodeni

Căutăm un nou Specialist EHS pentru Departamentul Operațiuni din JABS Glodeni. JABS Glodeni face parte din JABS Group A/S și are cca. 150 de angajați, așa că dacă excelați în a trata mediul de lucru, sănătatea și securitatea într-o companie cu orientare internațională, este posibil să fiți candidatul pe care îl căutăm.

Căutăm un Specialist EHS pentru Departamentul Operațiuni din JABS Glodeni.

Descrierea postului

  • formulează, împreună cu Managerul Operațiuni, strategia de îmbunătățire continuă în domeniul mediului, sănătății și securității, prevenirea și stingerea incendiilor și situații de urgență;
  • asigură comunicarea obiectivelor și strategiei privind EHS, PSI, SU, către întreaga echipă, folosind metode creative de comunicare menite să asigure un impact real;
  • participă la dezvoltarea culturii EHS, în cadrul echipei;
  • organizează activitatea EHS, PSI, SU, prevenirea evenimentelor de muncă și a poluării, a bolilor profesionale, în conformitate cu prevederile legii și standardele JABS;
  • întocmește teme de instruire pentru EHS, PSI, SU și realizează pregătirea personalului, conform reglementărilor legale;
  • gestionează procesul de autorizare/reautorizare a echipamentelor și a personalului;
  • coordonează activitatea de realizare/revizuire a evaluărilor de risc pentru angajați și antreprenori, elaborează/revizuiește planurile de prevenire și protecție;
  • participă la analiza evenimentelor de muncă și de mediu care au loc în interiorul fabricii și întocmește documente de raportare către instituțiile abilitate;
  • monitorizează implementarea măsurilor dispuse de autorități în cadrul vizitelor de control și cercetărilor evenimentelor;
  • consolidează și raportează datele privind activitatea ESH, PSI, SU;
  • coordonează implementarea și menținerea standardelor și bunelor practici EHS, PSI, SU ale Grupului JABS;
  • coordonează echipele de implementare a proiectelor interdepartamentale de reducere a riscurilor;
  • mentine/actualizeaza documentatia/procedurile legate de EHS, PSI, SU si relatia cu contractorii;
  • coordonează activitatea de securitate a companiei.

  Experiența și competențe

  • diploma de licenta in domeniu tehnic;
  • experienta relevanta in domeniul protectiei mediului, sanatatii si securitatii, cu expunere la mediul industrial;
  • foarte bune cunostinte legislative in domeniul protectiei mediului, sanatatii si securitatii in munca;
  • certificare SSM (curs de 80 de ore);
  • bună stăpânire a instrumentelor Office 365 (Excel, PowerPoint, Outlook, dar și MS Teams și suita de instrumente specifice colaborării online);
  • stilul de lucru este orientat spre obiectiv și structurat, cu atenție la detalii;
  • atitudine practică și proactivă în implementarea procedurilor EHS și a proiectelor de îmbunătățire în zonele de producție;
  • flexibilitate, proactivitate și mentalitate pozitivă.

Prezinta avantaj:

  • cunoștințe de limba engleză;
  • experiență în certificare și/sau experiență în evaluarea riscurilor.
Cine este JABS Group?

Menținem calitatea ridicată și prețurile scăzute, făcând produsele noastre singuri și vânzându-le direct consumatorilor, fără a fi nevoie de intermedieri costisitoare.

Cu rădăcinile în timp, de peste o jumătate de secol, acum suntem cel mai mare producător european de ferestre și uși vândute direct consumatorilor online. Cei 800 de angajați ai noștri își desfășoară activitatea în sediul corporativ din Danemarca și în fabricile noastre din Estonia, Polonia și România. În prezent, vindem produsele noastre în Austria, Danemarca, Germania, Finlanda, Norvegia, Suedia și Marea Britanie.

Facem parte din grupul Inwido AB, care este listat pe Bursa de Valori din Stockholm. Este cel mai mare furnizor de uși din Europa si ferestre, cu cca. 4.300 de angajați în 11 țări.

Meet some of our experts

At JABS Group, you’ll be encouraged to put your abilities to use, to grow, and to help shape your future career.

Meet Tanja

Sales Manager
JABS Denmark (Sparvinduer), Denmark

Meet Joanna

Sales and Logistics Specialist
JABS Sokółka, Poland